![[ZDJĘCIA] 200 paczek z prezentami dla krwiodawców](https://gal.pless.pl/ib/dcecf5327dad50bfe4ea3771216e26a3/z12/2025/2025-04-17-3/slides/200_paczek_z_prezentami_dla_krwiodawcow_04_2025_e357.jpg)
Zdrowie
- 5 grudnia 2022
- wyświetleń: 1169
Haluksy - jak je wyleczyć?
Materiał partnera:
Żeby odpowiedzieć na pytanie o to, jak leczy się haluksy, warto dowiedzieć się, czym tak właściwie są. Otóż haluks (paluch koślawy) definiuje się jako schorzenie dotykające palucha, którego istota polega na nieprawidłowym ustawieniu palca wymuszonym przez zmiany w śródstopiu.

Deformacja powoduje rotację w kierunku drugiego palca stopy i jest przyczyną powstawania stanu zapalnego, który odpowiada za występowanie dolegliwości bólowych. Opisywane zwyrodnienie skutkuje czasem zmianami biomechaniki stopy, co może powodować liczne konsekwencje zdrowotne. Haluksy częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn, ze względu na noszone przez panie obuwie na wysokim obcasie i delikatniejszy układ więzadeł. Paluchy koślawe, obecnie zalicza się do chorób cywilizacyjnych ze względu na częstość występowania, także fakt, że jedną z głównych przyczyn ich powstawania, poza czynnikami genetycznymi jest styl życia. Jak leczy się haluksy?
Zachowawcze metody leczenia haluksów
Metody zachowawcze są dedykowane dla pacjentów, u których deformacja nie jest zbyt zaawansowana. Są one chętnie wybierane, ponieważ nie wiążą się z żadnym ryzykiem dla pacjenta, należy jednak pamiętać, że tylko metody operacyjne są w stanie zwalczyć zwyrodnienia, zwłaszcza gdy tworzyły się one przez dłuższy czas.
Metody zachowawcze można podzielić na:
zabiegi fizjoterapeutyczne, czyli:
- taping - polega na używaniu taśm medycznych, aby skorygować koślawość w czasie chodu;
- terapię manualną - techniki manipulacyjne mające na celu uaktywnienie stawu;
- masaż haluksa;
- kinezyterapię - ćwiczenia, mające wzmocnić mięśnie i przywrócić właściwa ruchomość palucha;
- fizykoterapię - zabieg z zastosowaniem jonoforezy lub fonoforezy, przeprowadza się go celem uzyskania efektu przeciwbólowego.
stosowanie produktów korygujących, m.in.:
- wkładki ortopedyczne - stopy różnią się między sobą, dlatego też wkładki ortopedyczne powinny być dobierane przez profesjonalistę, indywidualnie do potrzeb pacjenta;
- klin międzypalcowy - chroni przed otarciami i uśmierza ból, jest wykonany z żelu lub silikonu, wymaga umieszczenia pomiędzy paluchem a innymi palcami stopy;
- szyny - odciąga paluch od pozostałych palców stopy. Ze względu na to, że szyna blokuje ruch w stawie śródstopno-paliczkowym, pacjent nie może się poruszać, dlatego też należy stosować ją w nocy;
- aparat aktywny - odciąża staw śródstopno-paliczkowy i umożliwia ruch, redukując koślawość paluch i zapewniając efekt przeciwbólowy.
Domowe sposoby leczenia haluksów
Jeżeli zmagasz się z haluksami, koniecznie zrezygnuj z noszenia niewygodnych butów. Ucisk może powodować ból i pogłębiać deformację. Powstały obrzęk i ból można zmniejszyć przez stosowanie leków przeciwbólowy i preparatów minimalizujących opuchliznę. Do innych domowych sposobów walki z paluchem koślawym zalicza się:
- stosowanie zimnych okładów;
- nakładanie maści z niektórych roślin np.: żywokostu, kurkumy czy korzenia imbiru;
- smarowanie deformacji mieszanką z jodyny;
- nacieranie stopy olejkiem z liścia laurowego.
Więcej na temat leczenia haluksów: www.operacjestopy.pl/leczenie-haluksow/
Leczenie operacyjne haluksów
Operacje leczenia haluksów przeprowadza się, by skorygować kąt zniekształcenia, zniwelować ból i przywrócić właściwą pozycję stawu. O tym, jaka technika zabiegu będzie tą najwłaściwszą, decyduje lekarz, na postawie wyników badań i wywiadu z pacjentem. Wskazaniami do operacji są np.: sztywność palucha, ból w biodrze lub kolanie, nieprawidłowa postawa ciała spowodowana trudnościami w poruszaniu się, zniekształcenie palucha umożliwiające noszenie standardowego obuwia, czy przewlekły stan zapalny i opuchlizna nieustępujące po stosowaniu leków.
Do podstawowych rodzajów zabiegów wykonywanych w celu leczenia haluksów, należą:
- naprawa ścięgien i więzadeł w obszarze palucha- podczas zabiegu dokonuje się wydłużenia lub skrócenia tkanek przylegających do palucha
- osteotomia pierwszej kości śródstopia - osteotomią nazywamy przecięcie kości, w tym wypadku pierwszej kości śródstopia, która ulega zniekształceniu, tworząc obraz palucha koślawego. Można ją wykonać na różnej wysokości i przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Wyróżniamy osteotomię techniką SCARF i metodą Chevron
- artrodeza stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego - jest to operacja z wyboru przy nasilonych zmianach zwyrodnieniowych. Polega na usztywnieniu stawu poprzez usunięcie zniszczonej chrząstki stawu oraz powstałych osteofitów i ich późniejszym połączeniu
- egzostektomia- technika ta jest stosowana u pacjentów bez skrzywienia palucha, ale z przerostem kości;
- operacja częściowej resekcji stawu śródstopno-paliczkowego pierwszego - metoda zalecana jest u osób starszych, mało aktywnych.
Jak przygotować się do operacji?
Przed przystąpieniem do zabiegu, pacjent musi wykonać kompletne badania, ponieważ samo znieczulenie stosowane podczas operacji jest obciążeniem dla zdrowia. Szczególnie precyzyjnie powinni zostać przebadani pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe. Czasami konieczne jest odstawienie niektórych leków, bezpośrednio przed operacją.
Warunkiem koniecznym operacji jest wykonanie takich badań jak: morfologia, EKG, RTG klatki piersiowej, badanie moczu i RTG stopy.
Jakie jest rokowanie?
Nieleczona deformacja z czasem postępuje, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie. Co więcej, im wcześniej przeprowadzona operacja, tym mniejszy odsetek powikłań i niepowodzeń. Najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie chirurgii stopy pozwalają na całkowity powrót do zdrowia i pełną korekcję wady. Pacjenci zwykle wychodzą do domu już dzień po operacji. Potem muszą stosować specjalne obuwie ortopedyczne przez ok. 6 tygodni. Po tym okresie ból i defekt estetyczny zanikają, a pacjent jest w stanie wrócić do pełni aktywności sportowej i zawodowej. Zdjęcie szwów następuje po około miesiącu od zabiegu i do tego czasu podczas kontaktu z wodą, stopa powinna być od niej izolowana (np. za pomocą wodoszczelnego materiału), tak aby nie dopuścić do infekcji.