Zdrowie

  • 2 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1446

USG tarczycy i przytarczyc - jak wygląda przebieg badania?

Materiał partnera:

USG tarczycy i przytarczyc najczęściej zalecane jest u osób, u których istnieje podwyższone ryzyko schorzeń tych narządów, a także u pacjentów, u których zdiagnozowano tego typu choroby. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne. Dowiedz się, kiedy należy wykonać USG tarczycy i przytarczyc oraz jak wygląda zabieg.

USG tarczycy i przytarczyc


Czym są tarczyca i przytarczyce?



Tarczyca jest niezwykle ważny gruczołem wydzielania wewnętrznego, a jednocześnie jednym z najważniejszych organów w układzie hormonalnym. Zaburzenia jej funkcjonowania mogą wiązać się między innymi z problemami metabolicznymi czy trawiennymi, a także wpływać na apetyt, stan skóry czy włosów. Przytarczyce to z kolei niewielkie gruczoły, znajdujące się, jak wskazuje ich nazwa, przy tarczycy. Najczęściej u człowieka występują cztery przytarczyce, choć zdarzają się przypadki posiadania ich większej lub mniejszej ilości. Odpowiadają one za wydzielanie hormonu, który bierze udział w regulacji równowagi wapniowo-fosforowej w organizmie.

Jak przebiega USG tarczycy i przytarczyc?



USG tarczycy i przytarczyc przeprowadzane jest za pomocą specjalnego urządzenia - ultrasonografu. Przed badaniem skóra szyi pokrywana jest specjalnym żelem, konieczne jest również zdjęcie wszelkiej biżuterii z badanego obszaru. Lekarz musi również zebrać dokładny wywiad, w tym dotyczący występowania chorób tarczycy i przytarczyc wśród krewnych pacjenta, ewentualnie występujących schorzeń tych narządów u samego pacjenta, a także wszelkich chorób przewlekłych czy przyjmowanych na stałe leków. Jeśli jest to pierwsza wizyta u tego specjalisty, konieczne będzie zabranie ze sobą dokumentacji medycznej, z którą lekarz z pewnością się zapozna. USG tarczycy i przytarczyc najczęściej trwa zaledwie 10 minut i jest całkowicie bezbolesne, pod warunkiem że u pacjenta nie występują duże, bolesne zmiany. Wyniki badania dostępne są od razu. W przypadku, gdy USG wykaże niepokojące zmiany, specjalista może zlecić jego powtórzenie lub skierować na pogłębioną diagnostykę.

Kiedy należy udać się na USG tarczycy i przytarczyc?



Badanie USG tarczycy i przytarczyc warto wykonywać profilaktycznie co ok. 3 lata. Zlecane jest ono również w przypadku uzyskania nieprawidłowych wyników stężenia hormonów tarczycy: TSH, FT3, FT4 oraz przeciwciał anty-TPO i -TG. Wskazaniem do przeprowadzenia USG mogą być również:

  • powiększenie obwodu szyi;
  • palpacyjnie wyczuwalne zmiany w obrębie szyi;
  • podejrzenie nadczynności lub niedoczynności tarczycy (np. przez występowanie u pacjenta charakterystycznych objawów);
  • wcześniejszego usunięcia guzków czy nowotworu tarczycy (badanie ma na celu wykrycie ewentualnych nawrotów choroby);
  • diagnoza chorób tarczycy wśród krewnych pacjenta.


USG tarczycy i przytarczyc przeprowadzane jest również w celu kontrolowania leczenia tarczycy u pacjentów ze zdiagnozowanymi schorzeniami tych organów.

Co może wykryć USG tarczycy i przytarczyc?



USG tarczycy i przytarczyc pozwala odkryć wszelkie nieprawidłowości w budowie każdego z tych narządów, a także niepokojące zmiany. Należą do nich między innymi guzki, zwapnienia, torbiele, zmiany ogniskowe czy nieodpowiednie unaczynienie, a także zmniejszenie lub zwiększenie gruczołu. Badanie pozwala również ocenić stan okolicznych węzłów chłonnych. W przypadku wykrycia zmian lekarz może zalecić dalszą diagnostykę. W jej przebiegu możliwe jest między innymi wykrycie nadczynności lub niedoczynności narządu, choroby autoimmunologicznej (Hashimoto lub choroby Gravesa-Basedowa), a także zmian o złośliwym charakterze.

Jak się przygotować do badania USG tarczycy i przytarczyc?



Badanie USG tarczycy nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Z pewnością istotne jest założenie wygodnego ubrania, które pozwala na pełne odsłonięcie szyi - niewskazane będą między innymi golfy. Konieczne będzie również zdjęcie z szyi wszelkiej biżuterii, która mogłaby zakłócać przebieg USG lub zaburzać jego wynik. Istotne jest również, aby zabrać ze sobą wyniki ewentualnych wcześniejszych badań, np. poziomu hormonów tarczycy.

Źródła:
  • https://www.medonet.pl/zdrowie,usg-tarczycy---opis--wskazania--przebieg-badania,artykul,1729194.html
  • https://www.gabinetusg.com.pl/oferta-usg-doroslych/usg-tarczycy/
  • https://www.heydoc.pl/s/article/USG-tarczycy-przygotowanie-przebieg-cena-Co-wykrywa-USG-szyi
  • https://www.medme.pl/artykuly/usg-tarczycy-przygotowanie-do-badania-i-interpretacja-wynikow,67386.html