Grają z nami dla WOŚP:

Zdrowie

  • 10 stycznia 2023
  • wyświetleń: 3325

Włókniaki twarde i miękkie - czy wiesz co to i jak je usunąć?

Materiał partnera:

Jasne bądź ciemne "grudki" na skórze, które pojawiają się na różnych wyeksponowanych częściach ciała. Nie bolą ani nie przeszkadzają w codziennym życiu. Nie wyglądają jednak zbyt estetycznie i mogą nieco szpecić - zwłaszcza, jeśli znajdują się na twarzy. O czym mowa? O włókniakach, czyli jednym z dwóch najczęściej spotykanych typów zmian skórnych.

Centrum Dermatologii i Chirurgii Skóry UHM


Włókniaki - czym są?



Włókniaki, łac. fibroma,to zmiany skórne, które są łagodnymi, niezłośliwymi nowotworami zbudowanymi z miękkiej skóry właściwej i naskórka. Zazwyczaj mają 2-5 mm średnicy, chociaż zdarzają się także włókniaki, które są znacznie większe. Mogą być podobne do brodawek i przybierać formę grudkowatej narośli na skórze.

W większości przypadków włókniaki pojawiają się na szyi, ale zmiany te mogą występować także na twarzy - np. w okolicach nosa lub na powiekach - pod pachami, a także na dekolcie, plecach, w jamie ustnej, czy pachwinach w okolicach intymnych. U osób z nadwagą mogą pojawiać się także pod kolanami czy w zgięciach w łokciu.

Jednak niezależnie od tego, czy włókniak pojawi się na twarzy pacjenta, czy w innym miejscu na jego ciele, należy pamiętać, że nie jest to niebezpieczne. Większość włókniaków to jedynie defekt wizualny - zwłaszcza jeśli znajdują się w widocznym miejscu, np. na powiece. Ze względu na to, że są odstające, nie da się przykryć ich makijażem.

Problem mogą stanowić wyłącznie brodawki pod pachami czy w buzi. Są one narażone na ciągłe pocieranie i wilgoć. Co więcej, mogą zostać np. uszkodzone mechanicznie - np. przez maszynkę do golenia czy zęby (w przypadku włókniaków w buzi). W rezultacie może dojść do podrażnienia włókniaka i pojawienia się zaczerwienienia oraz nadwrażliwości na dotyk, a nawet do rozwoju stanu zapalnego. Dlatego w przypadku zmian pod pachami czy w jamie ustnej zaleca się wizytę u dermatologa, który zdiagnozuje zmianę, a następnie usuwa .

Rodzaje włókniaków na skórze



Na ciele mogą rozwinąć się dwa rodzaje zmian. Są to:
  • włókniaki miękkie, które stanowią znaczną większość przypadków. Wyróżnia się trzy rodzaje, jednak najczęściej można spotkać się ze zmianami, które lekko wystają ponad skórę, mają kolor od cielistego po brązowy oraz pofałdowaną strukturę. W dotyku są miękkie, choć nie można ich np. wcisnąć w głąb skóry. Dotykanie ich nie sprawia bólu;
  • włókniaki twarde, które zazwyczaj są owalne, mają ciemnoczerwony lub brązowy kolor i wystają ponad skórę. W dotyku są twarde, choć podczas naciskania skóry wokół mogą się kurczyć lub wypuklać w głąb ciała.


Wśród wielu osób panuje przekonanie, że twarde zmiany to włókniaki złośliwe. Nic bardziej mylnego. W większości przypadków występowanie tych guzków nie jest groźne dla zdrowia i można żyć z nimi szczęśliwie przez długie lata.

Włókniaki miękkie - jakie rodzaje wyróżniamy?



O włókniakach miękkich najczęściej mówi się, gdy na skórze pojawiają się małe, wystające ponad powierzchnię ciała uszypułowane znamiona skórne. Jednak to nie jedyny rodzaj tego łagodnego nowotworu skóry. Do tej grupy zalicza się także:

  • nerwiakowłókniaki - mogą być skórne, podskórne lub splotowate, czyli rosnące w tkance podskórnej. Powstają z nerwów czaszkowych i osłonek komórek nerwowych, które obejmują narządy wewnętrzne. Co ważne, mogą ulegać złośliwych zmianom, dlatego należy stale je obserwować;
  • brodawki łojotokowe - nazywa się je także rogowaceniem łojotokowym. W przeciwieństwie do kurzajek nie są wywoływane przez wirus HPV. Brodawki łojotokowe mają zazwyczaj postać brunatnych lub ciemnożółtych grudek, które wyglądają, jakby zostały przyklejone do skóry. Do tego mają chropowatą strukturę i łagodne brzegi. Co ważne, nie bolą.


Włókniaki bardzo łatwo pomylić z innymi, poważniejszymi zmianami. Dlatego po zauważeniu ich na skórze należy udać się do dermatologa. Specjalista pomoże ocenić zmiany skórne i sprawdzi, czy są one złośliwe, czy też nie.

Przyczyny występowania włókniaków na skórze



Włókniaki na szyi i innych częściach ciała pojawiają się u od 25 do 70% dorosłych, a ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Jednak to nie jedyny czynnik, który może powodować ich powstawanie. Wśród innych przyczyn rozwoju włókniaków znajdują się:
  • ciąża - pod wpływem zmian hormonalnych na skórze mogą pojawić się różne zmiany, w tym także włókniaki,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • insulinooporność,
  • otyłość,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • dyslipidemia,
  • zespół metaboliczny, czyli aterogenny profil lipidowy.


Co ważne, pojawienie się włókniaków może świadczyć o rozwoju ryzyka zachorowania np. na miażdżycę czy cukrzycę. Według badań u pacjentów, którzy mają kilkanaście lub kilkadziesiąt zmian na swoim ciele, występuje wyższy poziom cholesterolu całkowitego, glukozy czy trójglicerydów niż u osób, które nie mają włókniaków. Dlatego występowanie zmian na skórze powinno być sygnałem do tego, by wykonać niezbędne badania w kierunku chorób układu krążenia, a także wprowadzić zmiany w dotychczasowym stylu życia.

Pojawienie się nowych zmian na ciele u wielu osób wywołuje strach. Tacy pacjenci czym prędzej szukają pomocy lekarza. Jednak rozwinięcie się włókniaka nie wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Taka zmiana jest niegroźna i nie wpływa negatywnie na zdrowie.

Problem pojawia się, gdy w miejscu występowania włókniaka rozwija się stan zapalny, a sama zmiana jest podrażniona, zaczerwieniona, zmieniła kolor np. na czarny lub sączy się z niej płyn. Powodem, dla którego należy zgłosić się do lekarza, jest także występowanie włókniaka wewnątrz jamy ustnej. Wówczas należy niezwłocznie umówić się na wizytę do dermatologa, który oceni charakter guzków i podejmie stosowne działania.

Do specjalisty warto udać się także wtedy, gdy włókniaki przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu lub boisz się, że je uszkodzisz. Możesz także umówić się na wizytę, jeśli uważasz, że zmiany nie wyglądają zbyt ładnie, a przez ich obecność tracisz pewność siebie. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli grudki znajdują się np. pod pachą, w miejscu zapięcia biustonosza, na powiece, brodzie, szyi czy dłoniach.

Zastanawiasz się, jak pozbyć się włókniaków?



W centrum dermatologii i chirurgii skóry włókniaki usuwamy odparowując najnowocześniejszym , medycznym urządzeniem tzw. nożem radiofrekfencyjnym. Zabieg jest bezbolesny i szybki. Po zabiegu pacjent natychmiast wraca do czynności codziennych.

Po zabiegu nie występuje ból ani krwawienie a koszt to 90 zł/zmiana.

Rejestracja : 573-057-110

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.