Zdrowie
- 7 lutego 2023
- wyświetleń: 1080
Infekcja intymna a choroba weneryczna - czy można je łatwo rozpoznać?
Materiał partnera:
Świąd, ból i pieczenie okolic intymnych to symptomy, które mogą świadczyć zarówno o infekcji intymnej, jak i chorobie wenerycznej. Nie sposób samodzielnie postawić diagnozy. Tylko lekarz na podstawie wywiadu, przeprowadzonych badań i niekiedy analizy wyników testów laboratoryjnych może rozpoznać przyczynę odczuwanych przez pacjenta symptomów i wdrożyć właściwe leczenie.
Czy infekcje intymne i choroby weneryczne to częsty problem?
O infekcjach intymnych mowa jest, gdy dojdzie do zakażenia sromu lub penisa. Najczęstszą przyczyną dolegliwości są bakterie oraz grzyby rodzaju Candida. Problem jest szczególnie powszechny wśród kobiet. Zgodnie z szacunkami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda kobieta przynajmniej raz przeszła infekcję intymną [1]. Wynika to z dużej podatności flory bakteryjnej pochwy na wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Mowa jest tu m.in. o przemianach hormonalnych, aktywności seksualnej czy stosowanych lekach. U mężczyzn infekcje intymne diagnozowane są rzadziej. Często też przebiegają one bezobjawowo. W efekcie więc mężczyzna może zarażać swoje partnerki seksualne, podczas gdy sam nie ma świadomości tego, że to jego organy płciowe stały się siedliskiem bakterii lub grzybów.
Choroby weneryczne to dolegliwości przenoszone drogą płciową podczas stosunku seksualnego bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Wywołują je bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Tzw. klasyczne choroby weneryczne, czyli kiła i rzeżączka, są obecnie rzadkością. Najbardziej rozpowszechnione są te wywołane przez wirusa opryszczki (np. opryszczka genitalna) oraz wirusa HPV (np. kłykciny i brodawki) [2].
Objawy infekcji intymnych i chorób wenerycznych
Zarówno infekcje intymne, jak i choroby weneryczne mogą objawiać się w analogiczny sposób. Osoba zakażona może odczuwać:
- świąd,
- pieczenie lub ból okolic intymnych nasilające się podczas oddawania moczu i stosunku seksualnego,
- zmiany wyglądu skóry w okolicach intymnych (np. krostki czy zaczerwienienie),
- upławy z pochwy lub penisa,
- nieprzyjemny zapach okolic intymnych,
- bóle w podbrzuszu.
Zarówno choroby przenoszone drogą płciową https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/choroby-przenoszone-droga-plciowa/, jak i infekcje intymne mogą wywoływać podobne symptomy. Autodiagnoza i stosowanie domowych metod terapeutycznych może co prawda załagodzić odczuwane dolegliwości, ale nie wyeliminuje ich przyczyny. Infekcja lub choroba nadal będzie się rozwijać. Im później zostanie podjęte leczenie, tym większe ryzyko groźnych powikłań. Właśnie dlatego tak ważne jest skonsultowanie dolegliwości z lekarzem, który na podstawie wywiadu i przeprowadzonych badań (w tym laboratoryjnych testów diagnostycznych) wdroży skuteczne metody leczenia.
Metody leczenia infekcji intymnych i chorób wenerycznych
Leczenie zarówno infekcji intymnych, jak i chorób wenerycznych musi zostać poprzedzone wskazaniem przyczyny wywołującej niepokojące objawy. Dzięki temu można dobrać odpowiednie środki zwalczające wirusy, bakterie, grzyby czy pasożyty.
Przy infekcjach intymnych kobiet mogą być zastosowane globulki dopochwowe lub maści. U mężczyzn stosuje się środki doustne lub miejscowe. W przypadku chorób wenerycznych pacjentom przepisywany jest najczęściej antybiotyk. O ile jednak przy infekcjach intymnych lek stosuje się przez kilka lub kilkanaście dni, o tyle do wyleczenia chorób wenerycznych wystarczająca może być jedna lub kilka dawek.
Bibliografia
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zastosowania produktów GINEintima® w ginekologii, "Ginekologia Polska" 2014, nr 7, s. 557-559.
- Choroby weneryczne: stare lęki i nowe wyzwania (rozmowa z prof. Sławomirem Majewskim), "Menadżer Zdrowia" 2018, nr 8-9, s. 75-76.