Zdrowie

  • 22 czerwca 2023
  • 25 czerwca 2023
  • wyświetleń: 4981

Pszczyna potrzebuje poradni kardiologicznej? Można złożyć podpis

Lek. med. Barbara Pawłowska, dyrektor SZOZ Hipokrates w Pszczynie, zwróciła się do Narodowego Funduszu Zdrowia ws. utworzenia poradni kardiologicznej w placówce. Otrzymała jednak odpowiedź odmowną, ponieważ "na terenie podregionu tyskiego (który obejmuje powiat pszczyński) zarówno liczba podmiotów realizujących świadczenia w zakresie kardiologii, jak i liczba realizowanych świadczeń kształtuje się na poziomie średniej w województwie śląskim". Teraz, w SZOZ "Hipokrates" są zbierane podpisy mieszkańców powiatu pszczyńskiego, którym zależy na tym, aby w Pszczynie powstała poradnia kardiologiczna finansowana przez NFZ.

lekarz, kardiolog, serce, stetoskop
W Pszczynie nie ma poradni kardiologicznej. Jest szansa na jej utworzenie? · fot. freepik.com


W sierpniu ubiegłego roku lek. med. Barbara Pawłowska, dyrektor SZOZ Hipokrates w Pszczynie zwróciła się do Narodowego Funduszu Zdrowia ws. utworzenia poradni kardiologicznej w placówce. - Na terenie miasta Pszczyny i powiatu pszczyńskiego nie ma poradni kardiologicznej świadczącej usługi w ramach kontraktu NFZ. W związku z tym deklaruję możliwość utworzenia takiej poradni kardiologicznej w mojej placówce. Mam sposobność zatrudnienia lekarza specjalistę kardiologa i stosownego wyposażenia tej poradni. Proszę zatem o rozważenie możliwości nawiązania współpracy pomiędzy NFZ a SZOZ "Hipokrates" w celu zaspokojenia potrzeb zdrowotnych pacjentów w powiecie pszczyńskim - czytamy w piśmie.

Odpowiedzi na nie udzielił (13 września 2022r.) Piotr Nowak, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, który poinformował, że złożony wniosek w sprawie ogłoszenia postępowania konkursowego w zakresie kardiologii obejmującego swoim zasięgiem powiat pszczyński, wymaga pogłębionej analizy.

- Mimo upływu 6 miesięcy od dnia udzielenia odpowiedzi, a co za tym idzie możliwości dokonania przez Fundusz pogłębionej analizy zapotrzebowania na specjalistyczne usługi kardiologiczne, sytuacja nie uległa zmianie - pacjenci z obszaru liczącego sobie przeszło 100.000 mieszkańców, w dalszym ciągu nie mają możliwości skorzystania z pomocy lekarza kardiologa bez konieczności wyjazdu do ościennych miast jak np. Tychy czy Bielsko - napisała 13 marca 2023 roku lek. med. Barbara Pawłowska w piśmie do NFZ.

Jak dodała, Narodowy Fundusz Zdrowia dysponuje właściwymi instrumentami prawnymi umożliwiającymi zmianę obecnego stanu rzeczy poprzez zabezpieczenie dostępu do świadczeń na odpowiednim poziomie uwzględniającym zasadę równego dostępu do świadczeń, które odpowiadają potrzebom zdrowotnym danej społeczności, bowiem zgodnie z § 3 ust. 1 i § 4 ust. 1 zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Nr 61/2022/DSOZ z dnia 6 maja 2022 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (z późn. zm.) przedmiotem postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej może być wyłonienie świadczeniodawców do realizacji świadczeń na obszarze:
  1. województwa;
  2. więcej niż jednego powiatu;
  3. powiatu;
  4. więcej niż jednej gminy;
  5. gminy;
  6. więcej niż jednej dzielnicy;
  7. dzielnicy.


- Mając na uwadze powyższe, ponownie deklaruję możliwość stworzenia i wyposażenia poradni kardiologicznej w prowadzonej przeze mnie placówce oraz zatrudnienia wymaganej kadry, w szczególności lekarza kardiologa - dodała dyrektor SZOZ Hipokrates w Pszczynie.

SZOZ Hipokrates w Pszczynie
SZOZ Hipokrates w Pszczynie · fot. Google Street View


25 maja wpłynęła odpowiedź na powyższe pismo. Czytamy w nim, że Śląski OW NFZ przeprowadził szczegółową analizę dotyczącą poziomu zabezpieczenia dostępu do ww. świadczeń opieki zdrowotnej na terenie podregionu tyskiego, stanowiącego obszar kontraktowania świadczeń obejmujący powiat pszczyński.

- Przeprowadzona analiza wykazała, że na terenie podregionu tyskiego zarówno liczba podmiotów realizujących świadczenia w zakresie kardiologii jak i liczba realizowanych świadczeń kształtuje się na poziomie średniej w województwie śląskim. W tej sytuacji, aktualnie, tutejszy Oddział nie planuje ogłaszania uzupełniającego postępowania konkursowego w zakresie kardiologii obejmującego swoim zasięgiem powiat pszczyński - poinformował Piotr Nowak, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach.

W rozmowie z naszym portalem lek. med. Barbara Pawłowska podkreśliła, że w samym tylko mieście Tychy funkcjonuje 12 poradni kardiologicznych w ramach NFZ, dodatkowo są poradnie kardiologiczne w ościennych miejscowościach. - Obecna polityka NFZ prowadzi do nierównego dostępu pacjentów do finansowanych ze środków publicznych usług medycznych, w tym konkretnym przypadku usług z zakresu kardiologii oraz dyskryminuje pacjentów z powiatu pszczyńskiego - komentuje dyrektor SZOZ Hipokrates w Pszczynie.

Jednocześnie lek. med. Barbara Pawłowska informuje, że w placówce zbierane są podpisy mieszkańców powiatu pszczyńskiego, którym zależy na tym, aby w Pszczynie powstała poradnia kardiologiczna finansowana przez NFZ.

Loading...

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.