Zdrowie
- 10 września 2024
- wyświetleń: 1405
Noworodek to wymagający pacjent - badania przesiewowe w pszczyńskim szpitalu
Narodziny dziecka to zawsze wyjątkowy, pełen emocji moment, w którym od pierwszej sekundy maluchowi towarzyszy zespół medyczny Oddziału neonatologicznego, by podjąć szereg działań mających na celu zapewnienie mu jak najlepszej opieki.
Neonatolog - lekarz najbliższy Twojemu dziecku
Z noworodkiem nie da się porozmawiać i zapytać jak się czuje, nie powie czy coś go boli, dlatego praca w Oddziale neonatologicznym wymaga wnikliwej obserwacji, czujności, delikatności, wyczucia, wiedzy i doświadczenia. Każdy noworodek, który rodzi się w Szpitalu Joannitas w Pszczynie poddawany jest szczegółowym badaniom i pełnej diagnostyce obejmującej pakiet badań przesiewowych.
Jak oceniany jest stan zdrowia noworodka?
Ocena w skali Apgar
To pierwsze badanie, które każdy noworodek przechodzi tuż po narodzinach. Ocena obejmuje pięć parametrów życiowych: akcję serca, oddychanie, napięcie mięśni, odruchy i zabarwienie skóry. Lekarz neonatolog przyznaje punkty za każdy z tych parametrów, co pozwala określić, czy dziecko wymaga pilnej pomocy lekarskiej czy jest zdrowe.
Badania przesiewowe
Istnieją choroby, które nie dają widocznych objawów tuż po narodzinach, dlatego w szpitalu przeprowadza się badania przesiewowe.
Przesiewowe badanie słuchu
Na oddziale każdemu noworodkowi przeprowadza się przesiewowe badanie słuchu metodą otoemisji akustycznej. Badanie to pozwala natychmiast ocenić stan słuchu u dziecka i, jeśli to konieczne, możliwie szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.
Badania przesiewowe w kierunku 30 chorób wrodzonych
Badanie ma na celu wczesne wykrycie chorób, które nie dają widocznych objawów w wieku noworodkowym, ale nie leczone mogą mieć poważne następstwa w postaci opóźnienia rozwoju fizycznego lub trwałego upośledzenia umysłowego.
Testy pozwalają na wykrycie chorób uwarunkowanych genetycznie, takich jak:
- fenyloketonuria,
- wrodzona niedoczynność tarczycy,
- mukowiscydoza,
- wrodzony przerost kory nadnerczy,
- deficyt biotynidazy,
- rdzeniowy zanik mięśni (SMA),
- oraz 24 różne wrodzone wady metabolizmu.
Badane USG - bezpieczne i precyzyjne badanie przesiewowe
W tym roku na potrzeby oddziału zakupiono nowoczesny aparat USG, dzięki czemu neonatolodzy mogą wykonywać szeroki zakres badań diagnostycznych u małych pacjentów:
- USG przezciemiączkowe wykonuje się m.in. u wcześniaków i u noworodków z małą masą urodzeniową, podejrzanych o obecność wady mózgu i układu nerwowego.
- USG jamy brzusznej wykonywane jest w celu oceny narządów jamy brzusznej i miednicy małej, dla wykrycia lub potwierdzenia stwierdzonych prenatalnie nieprawidłowości w obrębie narządów jamy brzusznej, monitorowania i prognozowania leczenia wad wrodzonych.
- USG stawów biodrowych służy zdiagnozowaniu rozwojowej dysplazji stawu biodrowego. Szybka diagnoza pozwala na stosunkowo proste nieinwazyjne leczenie i umożliwia normalny rozwój stawu biodrowego w późniejszych etapach życia dziecka
- USG płuc stosowane jest w diagnostyce zaburzeń oddychania i wrodzonego zapalenia płuc.
Test pulsoksymetryczny jest badaniem przesiewowym, które ma na celu wczesne wykrycie wrodzonych wad serca u noworodków. W przypadku nieprawidłowości dzieci badane są przez specjalistę kardiologa dziecięcego w oddziale.
Opieka nad noworodkiem w Szpitalu Joannitas w Pszczynie jest kompleksowa. Lekarze neonatolodzy dokładnie monitorują stan dziecka, aby zapewnić mu najlepszą opiekę i wsparcie. Priorytetem całego zespołu jest zdrowie każdego małego pacjenta.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj