Zdrowie

  • 5 stycznia 2025
  • wyświetleń: 2472

Profesjonaliści, społecznicy, darczyńcy w pszczyńskim hospicjum

W 2024 roku pszczyńskie hospicjum zrealizowało kolejne cele projektu poświęconego profesjonalizacji tej organizacji. Działania przyjęte w projekcie "Profesjonaliści, społecznicy, darczyńcy - przyszłość polskiej organizacji charytatywnej" wspomagają proces wprowadzania coraz bardziej zaawansowanych metod zarządzania, planowania i realizacji działańw hospicjum wraz z rozwojem jego kadry, obszarów usług i rosnących potrzeb mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

Konsultantka platformy „The Best Year Yet” - Katarzyna Jarośka-Kurowska
Konsultantka platformy "The Best Year Yet" - Katarzyna Jarośka-Kurowska · fot. Hospicjum św. Ojca Pio


Organizacja ustanawia w swojej działalności standardy, które zwiększają jej skuteczność nie tracąc swojego pierwotnego charakteru, opierającego się na idei opieki hospicyjnej.

Do narzędzi i metod, które pszczyńskie hospicjum pozyskało lub kontynuowało dzięki realizacji projektu w 2024 roku należą m.in.: zarządzanie organizacją poprzez ustanawianie celów rocznych, kwartalnych i miesięcznych (pod kierunkiem mentorki i konsultantki platformy "Best Year Yet", Katarzyny Jarośki-Kurowskiej); systematyczne spotkania wszystkich zespołów hospicjum, w tym zespołu medycznego (pod kierunkiem lek. Grażyny Dyczek-Wejster i lek. Mirosławy Bogocz) i opiekuńczego (pod kierunkiem pielęg. Urszuli Napierały) oraz regularne grupy wsparcia dla opiekunów osób chorych (prowadzenie - psych. Jolanta Wanot).

Od lewej: kierownik medyczny Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie - lek. Grażyna Dyczek-Wejster i pielęgniarka koordy
Od lewej: kierownik medyczny Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie - lek. Grażyna Dyczek-Wejster i pielęgniarka koordynująca - Urszula Napierała · fot. Hospicjum św. Ojca Pio


Organizacja dba także o swoich pracowników proponując im udział w zajęciach prowadzonych przez psychologów i psychoterapeutów na temat m.in. relacji z chorymi i ich opiekunami, dbałością o własne zasoby fizyczne i psychiczne. Formą wsparcia są również cotygodniowe zajęcia pod okiem fizjoterapeuty.

Nowym kierunkiem jest powołanie w hospicjum zespołu do spraw pozyskiwania darowizn i utrzymywania relacji z darczyńcami, którzy stanowią ogromne wsparcie dla organizacji społecznej jaką hospicjum jest i pozostanie.

Koordynatorka hospicyjnych wolontariuszy, Renata Gazda
Koordynatorka hospicyjnych wolontariuszy, Renata Gazda · fot. Hospicjum św. Ojca Pio


Projekt "Profesjonaliści, społecznicy, darczyńcy - przyszłość polskiej organizacji charytatywnej" został dofinansowany (353 tys. zł) przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Wkład własny hospicjum do projektu wynosi 292 300 zł. Wymienione i inne zadania będą realizowane do 30 czerwca 2025 roku (od 1 lipca 2023 r.).

ar / pless.pl

źródło: Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.