Edukacja
- 7 czerwca 2023
- wyświetleń: 1690
[FOTO] XVIII Spotkanie z Folklorem w Pielgrzymowicach
W ubiegły piątek w pielgrzymowickiej szkole rozbrzmiały tradycyjne "pieśniczki" oraz śląsko "godka". Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza - konkursowa, w której uczniowie z okolicznych szkół prezentowali swoje talenty muzyczne i recytatorskie oraz druga - artystyczna.
W konkursie uczniowie rywalizowali w kategoriach godka i pieśniczka. Jury w składzie: Agnieszka Kieloch, Gabriela Gwiszcz oraz Marek Szołtysek przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii "godka":
- I miejsce: Michał Sajdok SP Pielgrzymowice i Natalia Otręba SP Warszowice
- II miejsce: Justyna Godziek SP Warszowice
- III miejsce: Paulina Żyła SP Zwonowice
Wyróżnienie: Michał Pisarzowski SP1 Pawłowice
W kategorii "pieśniczka":
- I miejsce: Karol Szczypka SP Pielgrzymowice
- II miejsce: Zespół wokalny SP Pielgrzymowice
Wyróżnienie: Duet SP Rydułtowy, Nikola Dziadek SP Pielgrzymowice, Zespół wokalny SP Rydułtowy
Nagrody zwycięzcom oraz uczestnikom wręczył Wójt Gminy Pawłowice Franciszek Dziendziel oraz członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Nogły.
W części artystycznej na scenie pojawił się Marek Szołtysek - pisarz, dziennikarz i felietonista specjalizujący się kulturze regionalnej. Opowiedział m.in. historię w Powstaniu Śląskim i dwóch braciach, którzy walczyli po przeciwnych stronach, wytłumaczył, czym jest klipa (śląska podwórkowa gra, pochodząca ze Szwecji), a także zaprezentował "instrumenty", na jakich grali nasi dziadkowie, tj. patyk pusty w środku czy grzebień, na który nakłada się pergamin i dmuchając wydobywa dźwięki.
Zgromadzeni goście mogli posłuchać zespołu "Pielgrzymowianie". Przy akompaniamencie skrzypiec oraz akordeonu, pod okiem instruktorki Izabeli Pilis, wykonawcy w tradycyjnych strojach zaprezentowali pieśni ludowe. Gościnnie wystąpili także uczniowie z Karwiny, śpiewając w swoim ojczystym języku. Sprawili też miłą niespodziankę publiczności, prezentując polski utwór "Czerwone korale", po którym rozległy się gromkie brawa.
W ostatniej części widownia obejrzała przedstawienie w gwarze śląskiej o nowoczesnym utopcu Okapku, w którym wystąpili nauczyciele oraz gościnnie: w roli pani wójt - Joanna Śmieja - zastępca wójta gminy Pawłowice oraz w roli urzędniczki - Sylwia Galusek-Bielas - główna księgowa Gminnego Zespołu Oświaty w Pawłowicach. Niemniej jednak największe owacje pojawiły się, gdy na scenie stanął dyrektor szkoły Andrzej Pilis, który wcielił się w rolę biznesmena.
Na pożegnanie zgromadzeni goście zaśpiewali razem z zespołem "Pielgrzymowianie", a w szkolnej auli wybrzmiały słowa piosenki: "tradycjom zaginąć nie damy, dziedzictwem jest gwara i strój. Kulturę też swoją kochamy, więc razem zaśpiewajmy znów(...)
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach" podaj