
Gorące tematy
- 6 marca 2017
- wyświetleń: 8590
PG Silesia nie będzie fedrować w Goczałkowicach? Nadal brak decyzji
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska nadal weryfikuje odwołania mieszkańców gminy Goczałkowice-Zdrój, którzy chcieli zaprzestania wydobywania węgla kamiennego i metanu ze złoża Kopalni Węgla Kamiennego "Silesia".

W październiku ubiegłego roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla zamierzenia polegającego na wydłużeniu o okres 5 lat koncesji na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Kopalni Węgla Kamiennego "Silesia".
Od decyzji odwołało się ok. 200 mieszkańców, gmina Goczałkowice-Zdrój oraz 3 organizacje pozarządowe: Krajowe Stowarzyszenie Poszkodowanych Działalnością Geologiczno-Górniczą, Stowarzyszenie Przyjaciół Goczałkowic-Zdroju, a także Towarzystwo Społeczno-Gospodarcze "Inicjatywa".
Temat ten został poruszony także podczas ostatniej sesji Rady Powiatu. Radny Józef Pabin dopytywał starostę, czy mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie ze strony powiatu. - 6 grudnia 2016 roku Zarząd wystosował stanowisko dotyczące poparcia społeczeństwa Studzienic, Pszczyny i Kobióra (ws. utworzenia kopalni Studzienice - przyp. red.). Czy takie samo stanowisko można wystosować do wniosku dotyczącego PG Silesia, który złożyli mieszkańcy Goczałkowic? - pytał.
- Nasze stanowisko względem Spółki Studzienice jest absolutnie jednoznaczne i spójne ze stanowiskiem pozostałych samorządów, które funkcjonują w miejscu, gdzie planowane jest wydobycie. Zupełnie inaczej ma się sprawa, jeżeli chodzi o PG Silesia. Kopalnia Silesia to zakład górniczy, który funkcjonuje i fedruje. Taka sama sytuacja jest z zakładem Krupiński. W ślad za pismem mieszkańców, których dotykają szkody górnicze, trafiały do nas pisma pracowników, którzy chcą poparcia przez Zarząd starań o utrzymanie zakładu górniczego. Korespondencja w tej sprawie prowadzona jest pomiędzy powiatem oraz PG Silesia. W sprawie wyjaśnień dotyczących szkód górniczych, które powstały, wystąpiliśmy również do Wyższego Urzędu Górniczego. Nie wpłynęły do nas w ostatnim czasie odpowiedzi z PG Silesia. Jak tylko do nas dotrą, na bazie tego pisma, udzielimy więcej informacji mieszkańcom - zapewnił starosta Paweł Sadza.
Głos w sprawie zabrała również wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Agata Tucka-Marek. - To, że funkcjonują kopalnie na terenie powiatu pszczyńskiego, to my wiemy, natomiast myślę, że przyglądanie się temu funkcjonowaniu w kontekście ochrony środowiska i tego, jak one wywiązują się ze zobowiązań ustawowych, również jest naszym obowiązkiem - mówiła.
- Doszło do spotkania przewodniczącej Rady Powiatu z mieszkańcami gminy Goczałkowice. Mieszkańcy wyraźnie zgłaszają problem w jakichkolwiek relacjach z kopalnią, jak również z samą gminą. Pytanie, na ile mamy kompetencje, aby w tej sytuacji pomóc mieszkańcom, jest w tej chwili kwestią otwartą. Chciałam podkreślić, że niestety w tej chwili Kopalnia Silesia prowadzi działalność skoncentrowaną pod gminą Goczałkowice, ale to, o czym mówimy i ta ocena oddziaływania na środowisko, dotyczy również terenów graniczących z gminą Pszczyna i obejmującą teren działalności przedsiębiorczej przy drodze krajowej. To już są tematy, które wybiegają poza gminę Goczałkowice i perspektywa szkód, które spółka wykazuje w wyniku tej działalności jest naprawdę bardzo niepokojąca - zwracała uwagę radna.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie nadal weryfikuje złożone odwołania i prowadzi postępowanie wyjaśniające. Termin załatwienia sprawy został ustalony na dzień 17 marca.
Zobacz także

PG Silesia straci koncesję na wydobycie węgla? Jest odpowiedź właściciela kopalni na wniosek

Minister przemysłu odpowiada na interpelację posła Foltyna w sprawie szkód górniczych

Sytuacja przeciwpowodziowa i szkody górnicze. Konwent w Goczałkowicach

Goczałkowice: do końca marca sporządzą spis wierzytelności i plan restrukturyzacyjny

Szkody górnicze w Goczałkowicach. Spotkanie w Ministerstwie Przemysłu

Odpowiedź ministerstwa w sprawie programu naprawczego oraz koncesji na wydobycie dla PG "Silesia"
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.