
Gorące tematy
- 2 stycznia 2022
- wyświetleń: 13579
Dowód suwerena? Straż graniczna: to nie jest dokument tożsamości
Kilka tygodni temu informowaliśmy o biurze II Rzeczpospolitej, które powstało w centrum Pszczyny. W lokalu można wyrobić dowód osobisty suwerena. Według pracowników biura dokument ten uprawnia do potwierdzania tożsamości i przekraczania granic. Innego zdania jest straż graniczna.

Na początku grudnia w artykule "Mają swojego prezydenta, konstytucję i biuro w Pszczynie" informowaliśmy o obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej, którzy w kamienicy na rogu ulic Piwowarskiej i Piastowskiej w Pszczynie otworzyli biuro terenowe. W lokalu przyjmowane są wnioski o wydanie dowodu suwerena - dokument, który zastępuje "dowód korporacyjny". Koszt wyrobienia dowodu wynosi 220 zł. Do tego trzeba doliczyć opłatę manipulacyjną w wysokości 40 zł.
- W momencie, kiedy zaczynamy posługiwać się dowodem osobistym suwerena, tamten korporacyjny traci ważność - poinformowała nas w trakcie anonimowej wizyty dyrektor biura II RP w Pszczynie.
Przedstawiciele samozwańczego państwa zapewniają, że na dowodzie suwerena można podróżować w Strefie Schengen, co rzekomo niejednokrotnie miał udowodnić prezydent II Rzeczpospolitej Polskiej Jan Zbigniew Potocki.
Odmiennego zdania jest straż graniczna. - Dokumentami potwierdzającymi tożsamość i polskie obywatelstwo są dowód osobisty i paszport. Uprawnionymi organami wydającymi dowody osobiste są organy gmin, natomiast paszporty i paszporty tymczasowe na terenie RP wydają wojewodowie, a za granicą konsulowie RP - informuje mł. chor. SG Katarzyna Jesionowska ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.
Przedstawicielka straży granicznej dodaje, że każdy inny dokument zawierający w swojej nazwie wyrazy "dowód osobisty" lub "paszport" nie jest dokumentem potwierdzającym tożsamość i nie upoważnia do przekraczania granic.
Czy osobie, która posługuje się dowodem suwerena grozi odpowiedzialność karna? Zgodnie z art. 270§ 1 kodeksu karnego osoby, które "w celu użycia za autentyczny, podrabiają lub przerabiają dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używają, podlegają grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Przepis ten nie ma jednak zastosowania, gdy dokumenty nie stanowią dowodu prawa, a tak jest w przypadku dowodów suwerena.
- W rozumieniu kodeksu karnego dokumentem jest przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne. Dokumenty wydawane pod nazwą dokumentów potwierdzających tożsamość przez podmioty nieuprawnione do wydawania tego rodzaju dokumentów nie są dopuszczone do obrotu prawnego, a więc nie mogą być traktowane jako dokumenty w rozumieniu kodeksu karnego. Dlatego podróżny posługujący się przedmiotowym dokumentem będzie traktowany jak osoba bez ważnego dokumentu - dodaje mł. chor. SG Katarzyna Jesionowska ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.
Zobacz także

Nowa mer w Verquin - mieście partnerskim gminy Pawłowice

Pszczyna pokazuje, jak się to robi. Wizyta studyjna w starostwie

Minister przemysłu odpowiada na interpelację posła Foltyna w sprawie szkód górniczych

Zmiany w Urzędzie Gminy Miedźna. Nowy zastępca wójta, podziękowania dla sekretarz gminy

Sytuacja przeciwpowodziowa i szkody górnicze. Konwent w Goczałkowicach

Spotkanie z politykami w Domu Kulejących Aniołów w Piasku
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.