Gorące tematy

  • 26 stycznia 2024
  • 28 stycznia 2024
  • wyświetleń: 14625

[ZDJĘCIA] Powiat Pszczyński podsumował 25 lat działalności. Jubileusz w zamku

W Sali Lustrzanej pszczyńskiego Zamku podsumowano 25 lat działalności Powiatu Pszczyńskiego. Było to spotkanie pełne refleksji, rozmów o aktywnych mieszkańcach, którzy są siłą naszego powiatu oraz doskonałej współpracy pomiędzy poszczególnymi szczeblami samorządów, jednostkami, instytucjami, organizacjami i mieszkańcami.

Powiat Pszczyński podsumował 25 lat działalności. Jubileusz w zamku - 25.01.2024 · fot. Powiat Pszczyński


W jubileuszu wzięli udział zgromadzili się byli i obecni członkowie Zarządów Powiatu Pszczyńskiego, radni i zaproszeni goście - wicewojewoda śląski, włodarze Gmin powiatu pszczyńskiego, przedstawiciele śląskich i powiatowych instytucji oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Pszczynie z 25-letnim stażem.

Podsumowaniem dotychczasowych zadań zrealizowanych przez Powiat był film, w którym przypomniano najważniejsze powiatowe inwestycje, w tym budowę hali sportowej przy ul. Zamenhofa, nowej siedziby domu dziecka, dziesiątki kilometrów przebudowanych dróg, wybudowanych chodników i ścieżek rowerowych, budowę centrum przesiadkowego, oraz odzyskanie i rozwijanie powiatowego szpitala. Zaakcentowano także znaczenie wielu inicjatyw społecznych i kulturalnych, wdrażanych i rozwijanych przez Powiat Pszczyński, jak Zupę Wigilijną, Żubrowisko, Przesiądź się na Kulturę, Forum Seniorów oraz Lokalną Markę Ziemi Pszczyńskiej.

- Powiat jest przede wszystkim wspólnotą. Obejmując swoim zasięgiem 6 gmin jest miejscem, w którym ludzie potrafią ze sobą współpracować. Wspólnie podejmując wysiłki osiągają bardzo dobre rezultaty. Mamy bezpieczny powiat, żyją tutaj niezwykle aktywni, nie tylko zawodowo, ale i społecznie ludzie. Mamy dobrze rozwijający się szpital. Dopracowaliśmy się powiatu bezpiecznego, z niską stopą bezrobocia, kładącego akcent na wspieranie inicjatyw mieszkańców, doceniającego przedsiębiorców, powiatu realizującego zadania i inwestycje ponadgminne. Rozwijamy szkoły, poświęcamy wiele uwagi przedsiębiorcom i ludziom realizującym się w różnych zakresach - sporcie, sztuce, kulturze - mówiła starosta Barbara Bandoła.

- Tak jak samorządy są siłą państwa, tak my w powiecie jesteśmy silni siłą naszych gmin. I bez dobrych relacji, bez dobrej współpracy, na niewiele się zda nasze zaangażowanie. Wielki to zaszczyt pracować z Wami na co dzień i budować tę rzeczywistość samorządową i przyjazną dla mieszkańców. Ten powiat i jego gminy są bogate mieszkańcami tej ziemi - mówił Paweł Sadza, przewodniczący Rady Powiatu.

Włodarze Powiatu podziękowali burmistrzowi i wójtom gmin za zaangażowanie w realizację wspólnych inwestycji. O tym, że współpraca jest na wysokim poziomie mówił burmistrz Dariusz Skrobol. - Będąc członkiem Zarządu Śląskiego Związki Gmin i Powiatów, wielokrotnie spotykam się z informacją, że nie jest tak dobrze pomiędzy gminami i powiatami w województwie śląskim i Polsce. To, co się u nas dzieje to wzorowa współpraca, za co dziękujemy - mówił burmistrz.

Powiat Pszczyński podsumował 25 lat działalności. Jubileusz w zamku  - 25.01.2024
Powiat Pszczyński podsumował 25 lat działalności. Jubileusz w zamku - 25.01.2024 · fot. powiat


Jubileusz był znakomitą okazją, aby docenić osoby szczególnie dla Powiatu zasłużone. Starosta Barbara Bandoła i przewodniczący Rady Powiatu Paweł Sadza wręczyli wyróżnienia byłym przewodniczącym Rad Powiatu, radnej-seniorce Rady Powiatu, członkom Zarządów, skarbnikom i długoletnim pracownikom Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

Wyróżnienia otrzymali: Bronisław Gembalczyk, Eugeniusz Pająk (byli przewodniczący Rady Powiatu), Bogumiła Maria Boba (radna-seniorka), Wanda Czopka, Gabriela Zając, Marek Dutkowski (kolejni skarbnicy powiatu), Henryk Kasza, Stefan Ryt, Grzegorz Nogły, Grzegorz Wanot, Krystian Szostak, Damian Cieszewski, Witold Wiktorczyk, Zygmunt Jeleń, Alojzy Wojciech (członkowie Zarządów Powiatu).

- W imieniu radnych wszystkich kadencji dziękuję mieszkańcom powiatu pszczyńskiego, że przez swoich przedstawicieli obdarzyli nas zaufaniem i mogliśmy sprawować te zaszczytne funkcje radnych i przewodniczących rady - zaznaczył Eugeniusz Pająk, przewodniczący Rady Powiatu III i IV kadencji.

Wyróżniono także 25 pracowników, którzy pracują w Starostwie od samego początku, czyli od 25 lat: Marię Adamczyk, Aleksandrę Folek-Krupnik, Beatę Okularczyk, Katarzynę Guzdek, Annę Nycz, Elżbietę Baron, Monikę Botor, Bernadetę Janosz, Grażynę Kałużę, Iwonę Kwiatkowską, Aldonę Lipiec, Katarzynę Mikołajec, Annę Mrzyk, Joannę Rozmus, Krystynę Świerkot-Żmij, Aleksandrę Winkler, Ewę Wiśniewską, Adama Czerneckiego, Szymona Sektę, Leszka Górala, Andrzeja Chanka, Jolantę Bartoszek, Tomasza Midurę, Edytę Raimann-Pryszcz oraz Małgorzatę Tuchaj.

Powiat Pszczyński podsumował 25 lat działalności. Jubileusz w zamku - 25.01.2024 · fot. powiat


Jubileusz świętowano specjalnym koncertem, w którym wystąpili artyści z powiatu pszczyńskiego: Flawiana Kania, Paulina Sieja (flety poprzeczne), Małgorzata Kuś-Pytlik (fortepian), Krzysztof Misiurek (skrzypce) - nauczyciele Ogniska Muzycznego w Pszczynie, grupa teatralna Stowarzyszenia "take tam" im. Artystów Międzywojnia - Wiktoria Urbaniec, Natalia Kaczmarek, Kuba Pieczka oraz zespół Shelter, kwartet "Radość" i chór "Per Spasso" działające w ramach Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Finałem wydarzenia był utwór Marka Grechuty "Dni, których nie znamy" w wykonaniu zespołu Shelter, chóru Per Spasso oraz instrumentalistów z Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Sygnał na rozpoczęcie i zakończenia wydarzenia dali sygnaliści z plesówki - instrumentu powstałego w Pszczynie z inicjatywy księcia pszczyńskiego, Jana Henryka XI Hochberg von Pless.

Początki Powiatu Pszczyńskiego



Ustawą z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym i Rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 sierpnia 1998 r. od 1 stycznia 1999 r. utworzony został Powiat Pszczyński. Siedzibą Powiatu stał się dotychczasowy budynek Urzędu Rejonowego przy ul. 3 Maja 10 w Pszczynie. Powiat Pszczyński objął sześć gmin: Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźną, Pawłowice, Pszczynę i Suszec, liczył 102 tys. mieszkańców, objął powierzchnię: 473 km2.

11 października 1998 r. odbyły się pierwsze wybory do Rad Powiatu, w tym Rady Powiatu Pszczyńskiego.

Inauguracyjna sesja Rady Powiatu Pszczyńskiego odbyła się 10 listopada 1998 r. 40 nowo wybranych radnych powiatowych złożyło ślubowanie.

23 listopada 1998 r. starosta Henryk Kolarczyk w Zamku Królewskim w Warszawie odebrał Akt Powołania Powiatu Pszczyńskiego stanowiący potwierdzenie, że Rzeczpospolita Polska przekazała począwszy od 1 stycznia 1999 r. wspólnocie samorządowej i władzom Powiatu Pszczyńskiego odpowiedzialność za sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym w zakresie należącym dotąd do administracji rządowej.

Przed powiatami postawiono główne zadania: wdrożenia reformy oświatowej - celem zapewnienia wykształcenia ponadpodstawowego, reformy służby zdrowia, zapewnienie pomocy społecznej, rozwiązywania problemów bezrobocia. Na powiaty nałożono też zadania zlecone, w tym bezpieczeństwo.

Pierwsze lata funkcjonowania Powiatu Pszczyńskiego były przede wszystkim czasem przejmowania zadań, głównie z Urzędu Rejonowego, Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty i zapewnienia ciągłości tych zadań. Był to czas tworzenia i organizowania nowych struktur Starostwa Powiatowego oraz powiatowych jednostek.

ar, kr / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.