Najpopularniejsze

  • 30 marca 2025
  • 1 kwietnia 2025
  • wyświetleń: 13462

Tak powstało "Śląskie Morze". 70 lat od zakończenia budowy Jeziora Goczałkowickiego

Zapraszamy do zapoznania się z historią powstania zbiornika goczałkowickiego. Jezioro zostało utworzone w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzeki Wisły zaporą w Goczałkowicach-Zdroju. Budowa zbiornika i zapory trwała w latach 1950 - 1955, a uroczyste otwarcie jeziora odbyło się dokładnie 22 lipca 1956 roku. Przypominamy film dokumentalny "Świadkowie wielkiej budowy".

Zapora wodna - przelewy
Zapora wodna - przelewy · fot. Archiwum Państwowe w Katowicach


Górski charakter rzeki Wisły w górnym jej biegu, nieuregulowane i niezabudowane koryto oraz znaczne opady były przyczyną katastrofalnych w skutkach powodzi, dlatego też już czasach pruskich rozpoczęto prace regulacyjne. Przyczyniło się to do znacznego usystematyzowania koryta, natomiast w dalszym ciągu nie zapobiegało powodziom. Na polecenie Ministerstwa Komunikacji w 1947 roku Dyrekcja Okręgowa Dróg Wodnych w Krakowie, aby stworzyć możliwość zaopatrzenia w wodę Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego oraz zlikwidować zagrożenie powodziowe, rozpoczęła pracę nad budową zbiornika wodnego na rzece Wiśle pod Goczałkowicami. Na miejsce budowy sztucznego jeziora wytypowano teren pomiędzy Strumieniem a Goczałkowicami.

Jak czytamy w książce Andrzeja Siudy - "Zbiornik Goczałkowicki wczoraj i dziś", pierwsze wzmianki o potrzebie budowy zbiornika wodnego w celu redukcji fali powodziowej na górnej Wiśle pojawiały się już przed 1918 r. Temat odżył krótko po zakończeniu II wojny światowej. Rozwój Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i grożący deficyt wody, zarówno pitnej jak i przemysłowej, przyspieszyły decyzję o lokalizacji i budowie zbiornika.

Plan sytuacyjny zbiornika w Goczałkowicach - 1951 r.
Plan sytuacyjny zbiornika w Goczałkowicach - 1951 r. · fot. Archiwum Państwowe w Katowicach


W celu realizacji inwestycji zdecydowano o zalaniu części pobliskich miejscowości, m.in. wsi Zarzecze, w tym tamtejszego kościoła i cmentarza, poprzez budowę zapory o wysokości 14 metrów na Wiśle Małej oraz wału bocznego w miejscowościach Chybie i Strumień. Postanowiono przesiedlić około 2000 mieszkańców, zamieszkujących 428 gospodarstw prywatnych. Właścicielom dano możliwość wyboru: budowy nowych domów na własną rękę z materiałów odzyskanych z rozbiórki lub budowy gospodarstw zamiennych. 1 stycznia 1950 roku powołano do życia Państwowe Kierownictwo Budowy Zbiornika. Prace budowlane zaplanowano na lata 1950-1955. Obejmowały one utworzenie zapory ziemnej z obiektami żelbetonowymi, kanału burzowego z dwoma betonowymi stopniami, kanału zbiorczego dla ujęcia potoków oraz odwodnienie obszaru Chybie-Strumień.

Pompownie , jezioro goczałkowickie
Pompownie · fot. Archiwum Państwowe w Katowicach


Przed zalaniem zbiornika z nieznanych powodów nie oczyszczono dna z żelbetonowych bunkrów, które pozostały po II wojnie światowej, nie zlikwidowano żelbetonowych przyczółków mostu w starorzeczu rzeki Małej Wisły oraz nie wykarczowano pni wyciętych drzew. Oficjalne otwarcie gotowego zbiornika nastąpiło 21 lipca 1956 roku, wtedy to ruszył wodociąg, który z Goczałkowic rozpoczął dostawę wody na tereny Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Jego wydajność była wówczas największa w kraju i wynosiła 1800 litrów na sekundę. W dniu 22 lipca 1956 roku otwarto Zakład Uzdatniania Wody Goczałkowice, który administracyjnie podlegał Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów S.A. w Katowicach.

Fragment budowy zapory wodnej w Goczałkowicach
Fragment budowy zapory wodnej w Goczałkowicach · fot. Archiwum Państwowe w Katowicach


Jezioro Goczałkowickie obecnie spełnia kilka podstawowych zadań, między innymi zaopatrzenie w wodę aglomeracji śląskiej, ochronę przeciwpowodziową, gospodarkę rybacką i ochronę środowiska. Jezioro zarybiane jest głównie rybami drapieżnymi, takimi jak szczupak, sandacz czy węgorz. Łączna powierzchnia zbiornika wynosi 32 km², zaś jego średnia głębokość waha się pomiędzy 2 a 5,5 metra.

Mapa hydrograficzna Polski, obręb Pszczyna
Mapa hydrograficzna Polski, obręb Pszczyna · fot. Archiwum Państwowe w Katowicach


Pomimo, że Zbiornik Goczałkowicki jest tworem sztucznym, powstał tu swoisty ekosystem, który obejmuje ponad 600 gatunków zwierząt. Pierwotnie jezioro miało spełniać funkcje jedynie zbiornika wodociągowego, jednak wraz z całą zlewnią i zlewnią potoków Iłownica, Jasienica i Wapienica, orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie z 29 lipca 1954 roku, włączono je przepisami do Strefy Ochrony Sanitarnej jako zbiornik wody pitnej.

Przypominamy film dokumentalny Jarosława Buckiego pt. "Świadkowie wielkiej budowy":



15-minutowy film, zrealizowany na zlecenie Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, przedstawia historię budowy zapory Jeziora Goczałkowickiego. W produkcji wypowiadają się Włodzimierz Drzyżdżyk, Zdzisław Dybizbański oraz Helena i Jan Wadas, którzy byli tytułowymi "Świadkami wielkiej budowy".


Jezioro Goczałkowickie miejscem rekreacji



15 lat temu otwarto zaporę goczałkowicką - 08.2006 · fot. Andrzej Siudy


Zapora rozciągająca się od Goczałkowic do Zabrzega była nieczynna dla odwiedzających przez 50 lat od powstania jeziora. Zmieniło się to w sierpniu 2006 roku, czyli 19 lat temu. Dziś jest ona jedną z wizytówek gminy Goczałkowice-Zdrój i całego powiatu pszczyńskiego, miejscem niezwykle lubianym przez spacerowiczów, rowerzystów czy biegaczy. Zaporę otwarto dla nich dzięki inicjatywie samorządowców, w tym ówczesnego wójta gminy Goczałkowice-Zdrój, śp. Krzysztofa Kanika. Samorządowcy zaapelowali do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów o udostępnienie obiektu. Powyższe zdjęcia przedstawiają otwarcie zapory w sierpniu 2006 r. Wykonał je Andrzej Siudy z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Zbiornik Goczałkowicki objęty jest strefą ochrony sanitarnej. Nie można się w nim kąpać i niedozwolone jest pływanie kajakiem. W Wiśle Wielkiej jest za to mała przystań jachtowa, gdzie można wypożyczyć łodzie kabinowe i Omegi.

Z początkiem 2023 roku udostępniona do użytku została 15-metrowa wieża obserwacyjna w Wiśle Małej, skąd można obserwować ptaki. Okolice zbiornika, jak również kompleksy stawów hodowlanych w obrębie obszaru Natura 2000 Dolina Górnej Wisły, są największym stanowiskiem lęgowym ślepowrona Nycticorax nycticorax w kraju. Ta niewielka nocna czapla swą polską nazwę zawdzięcza charakterystycznemu głosowi, przypominającemu krakanie wron, oraz niegdysiejszym wierzeniom że ptaki te są ślepe, co miało tłumaczyć spędzanie dnia w ukryciu w koronach drzew.

Wieża widokowa w Wiśle Małej - 25.04.2023 · fot. pless.pl

ar / pless.pl

źródło: Archiwum Państwowe w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.