Najpopularniejsze

  • 31 marca 2025
  • 1 kwietnia 2025
  • wyświetleń: 2098

Sytuacja przeciwpowodziowa i szkody górnicze. Konwent w Goczałkowicach

W poniedziałek 31 marca w Goczałkowicach-Zdroju z udziałem wiceministra infrastruktury oraz parlamentarzystów odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego. Głównymi tematami posiedzenia były inwestycje zabezpieczające przed powodzią oraz szkody górnicze.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego - 31.03.2025 · fot. Powiat Pszczyński


W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów, parlamentarzyści oraz eksperci w dziedzinie gospodarki wodnej i ochrony przeciwpowodziowej. Gośćmi konwentu byli m.in.: wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski, senator RP Agnieszka Gorgoń-Komor, poseł na Sejm RP Maciej Tomczykiewicz oraz Jan Grygier, zastępca dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie.

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia sytuacji przeciwpowodziowej w powiecie pszczyńskim oraz możliwości realizacji kluczowych inwestycji zabezpieczających. To temat o szczególnym znaczeniu dla regionu, w którym znajdują się dwa strategiczne zbiorniki wodne - Goczałkowicki i Łącki - pełniące istotną rolę w gospodarce wodnej.

Wiceminister Przemysław Koperski poinformował, że w Ministerstwie Infrastruktury powołano zespół, który do czerwca opracuje nową koncepcję zarządzania gospodarką wodną w Polsce. Przedstawił także planowane inwestycje w zakresie ochrony przeciwpowodziowej w regionie. - Niezbędne są także odpowiednie działania dotyczące Zbiornika Goczałkowickiego, by zapewnić skuteczną ochronę przed powodziami - zaznaczył.

Jan Grygier z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie poinformował, że w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg na prace związane z usunięciem szkód powodziowych. - W tym roku na terenie powiatu pszczyńskiego priorytetem będą prace utrzymaniowe, obejmujące usuwanie szkód powodziowych na wałach Wisły oraz korytach rzek i cieków wodnych, takich jak Pszczynka, ciek Goczałkowicki, Starowiejski, ciek w Studzionce czy Kanał Branicki. Działania obejmą także węzeł hydrotechniczny wokół zbiornika Łąka oraz rzekę Pawłówkę. Wartość tych prac wielokrotnie przewyższy budżet przeznaczony na standardowe prace utrzymaniowe w bieżącym roku - podkreślił.

Samorządowcy zwrócili uwagę na konieczność zwiększenia środków na czyszczenie rzek i cieków wodnych, uregulowania kwestii związanych z działalnością spółek wodnych oraz rozwój małej retencji.

Drugim ważnym punktem obrad były szkody górnicze spowodowane działalnością Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Uczestnicy konwentu analizowali wpływ prowadzonego postępowania sanacyjnego na sytuację mieszkańców i infrastruktury w powiecie pszczyńskim.

W kolejnej części spotkania prezes Zarządu Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój, Bogusława Kupczak-Wiśniowska, przedstawiła kierunki współpracy pomiędzy Uzdrowiskiem a gminami. Podkreśliła znaczenie Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój w kontekście promocji zdrowia, turystyki oraz rozwoju regionalnego.

- Konwenty to dla nas okazja do rozmowy o wspólnych problemach i wyzwaniach. Cieszę się, że możemy spotykać się w poszczególnych gminach, bo to pozwala nam jeszcze bliżej poznać ich specyfikę. Dzisiejsze tematy były kluczowe dla całego powiatu - powiedział Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

- Jako samorządowcy widzimy potrzebę realizacji kolejnych inwestycji w zakresie poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. W Goczałkowicach-Zdroju kwestia ta powiązana jest także z działalnością górniczą, która przyczynia się do pogorszenia stosunków wodnych, pojawiania się kolejnych szkód górniczych. Stąd istotne, aby wspólnie dążyć do wypracowania odpowiednich regulacji prawnych na poziomie ustawowym - zaznacza wójt Goczałkowic-Zdroju, Gabriela Placha.

Dzięki takim spotkaniom możliwe jest wypracowanie wspólnych rozwiązań i skuteczniejsze działanie na rzecz mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

W konwencie wzięli udział: Grzegorz Wanot - starosta pszczyński, Gabriela Placha - wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój, Joanna Śmieja - wójt Gminy Pawłowice, Marcin Ryś - wójt Gminy Kobiór, Jan Słoninka - wójt Gminy Miedźna, Marian Pawlas - wójt Gminy Suszec, Piotr Sidzina - zastępca burmistrza Pszczyny oraz Maria Ożarowska - zastępca wójta Gminy Goczałkowice-Zdrój.

ar / pless.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.