Jak co roku w okresie wakacyjnym Henryk Gajewski wyrusza na rowerową wyprawę w coraz to nowsze i dalsze rejony Europy. Także ten sezon nie mógł obyć się bez wspaniałej wyprawy, której kulminacyjnym punktem była Litwa, choć rzadko wybierana jako cel urlopowych wyjazdów Polaków, urzeka przyrodą, szanuje tradycje i pielęgnuje obiekty dziedzictwa kulturalnego, a zwiedzanie jej to przede wszystkim poszukiwanie korzeni polskich, śladów naszych wieszczów i naszej historycznej przeszłości.
Głównymi miejscami, na których skupił się pan Henryk, była stolica Litwy - Wilno, piękne zarówno pod kątem zabytków, jak i specyficznego klimatu. Troki z zamkiem na wyspie jeziora Galve, szczególnie piękny i chyba najciekawszy na Litwie obiekt. Kowno - drugie według wielkości miasto na Litwie usytuowane przy ujściu Wilii do Niemna, posiadające specyficzny urok spokojnego, starego grodu z katedrą w centralnym punkcie.
Rowerowa wyprawa na Litwę - 23.07-8.08.2014 · fot. Henryk Gajewski
Jednakże pobyt na Litwie poprzedzony był kilkuset kilometrowym dojazdem bogatym w wiele pięknych miejsc i zabytków wschodniej części Polski. Ciekawym miejscem była m.in. maleńka wieś Kruszyniany w województwie podlaskim z najstarszym meczetem tatarskim zachowanym w Polsce.
W drodze powrotnej z Litwy, na północnych krańcach Mazur za wsią Stańczyki, uwagę przykuły potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap — Żytkiejmy. Mosty w Stańczykach nazywane Akweduktami Puszczy Rominckiej należą do najwyższych w Polsce.
Tegoroczna trasa trwała 17 dni, a jej łączny dystans wyniósł 2411 km.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.