Wiadomości
- 13 września 2020
- wyświetleń: 17262
Koncert w ogrodzie starostwa i rozdanie nagród w dziedzinie kultury
Już po raz trzeci piątkowe popołudnie spędziliśmy przy muzyce w ogrodach pszczyńskiego starostwa. W ramach kolejnego rozkładu jazdy i tym razem nie zabrakło dobrej muzyki. Podczas wydarzenia rozdano Nagrody Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie kultury. Zobaczcie fotorelację z tego wydarzenia.
Podczas koncertu wystąpili soliści, instrumentaliści w klasie fortepianu i skrzypiec oraz Orkiestra Rozrywkowa Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Starosta pszczyński Barbara Bandoła po raz pierwszy w historii powiatu wręczyła Nagrody Starosty Pszczyńskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Wśród laureatów Nagrody Starosty Pszczyńskiego znaleźli się:
Dorota Brauntsch - Noga - nagrodzona za projekt fotograficzny dokumentujący ceglane budownictwo na pszczyńskiej wsi, który został zwieńczony wydaniem książki reporterskiej "Domy bezdomne". Jej książka została uznana przez EmpiKultura za jeden z najlepszych debiutów 2019 roku.
Jan Łomozik - wybitny wiolonczelista młodego pokolenia, a także stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Polsce i Europie. Nagrodę Starosty Pszczyńskiego otrzymał za wybitne osiągnięcia ogólnopolskie i międzynarodowe.
Renata Zborowska - założycielka zespołu wokalnego "Trzynastka". Od 2011 roku organizuje "Poezję i muzykę pod 13", od 2014 roku "Popołudnie dla najmłodszych" i od 10 lat jest organizatorką koncertów charytatywnych dla Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie. Wyróżniona za znaczące dokonania w zakresie upowszechniania kultury i edukacji kulturalnej w powiecie pszczyńskim.
Jakub Pieczka - od 14 lat działa na pszczyńskiej scenie, a od 2008 roku z sukcesami pracuje z młodzieżą tworząc interesujące wydarzenia teatralne. Jest założycielem i prowadzącym Stowarzyszenie "Take Tam" im. Artystów Międzywojnia. Pomysłodawca i koordynator Pszczyńskiej Nocy Teatru oraz Pszczyńskiego Weekendu Kryminalnego. Nagrodzony za całokształt pracy artystycznej i edukacyjnej na rzecz mieszkańców powiatu pszczyńskiego.
Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej Ogniska Muzycznego w Pszczynie - to instytucja, która od kilkudziesięciu lat kształci dzieci i młodzież w zakresie gry na instrumentach i nauki śpiewu. Jednym z ważniejszych osiągnięć Ogniska Muzycznego, za które otrzymało Nagrodę Starosty Pszczyńskiego jest projekt "Czesław Mozil i grajkowie przyszłości" zrealizowany z muzykiem Czesławem Mozilem. Podsumowaniem projektu było nagranie płyty "Kiedyś były święta" nominowanej do Fryderyków.
Regionalny Zespół Śpiewaczy "Wiślanie" z Wisły Małej - od 25 lat propaguje kulturę z pogranicza pszczyńsko-cieszyńskiego. "Wiślanie" odebrali wiele nagród i wyróżnień w konkursach oraz aktywnie uczestniczą w wydarzeniach lokalnych. Zespół wyróżniono za zajęcie I miejsca w XXVI. Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos" w Zebrzydowicach oraz reprezentowanie województwa śląskiego w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Zespół Regionalny Pszczyna - w tym roku obchodził 60-lecie swojego istnienia. Swoją twórczość prezentuje w kraju i za granicą, nagrał kilkadziesiąt audycji radiowych i telewizyjnych. Od początku istnienia był organizatorem i uczestnikiem wielu imprez w Pszczynie i regionie. Zainicjował i od 44 lat organizuje "Spotkania pod Brzymem". Nagrodzony za dokumentowanie, popularyzację i prezentację folkloru Ziemi Pszczyńskiej.
- Wyróżniliśmy siedmioro laureatów. To osoby, zespoły i stowarzyszenie, które w znaczący sposób przyczyniły się do upowszechniania kultury. Cieszę się, że na ziemi pszczyńskiej nie brakuje ludzi, którzy z wielkim zapałem i oddaniem angażują się w rozwój życia kulturalnego i artystycznego w naszym powiecie - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. Jednocześnie zaznacza, że nagrody będą przyznawane corocznie, po wcześniejszej ocenie całokształtu działalności lub osiągnięć kandydatów w minionym roku kalendarzowym.
Nagrody Barbara Bandoła wręczyła wraz z przewodniczącym Komisji Spraw Społecznych Rady Powiatu Pszczyńskiego, Michałem Pudełkiem, wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Pszczyńskiego Krystianem Szostakiem oraz członkiem Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorzem Nogłym.
Projekt "Przesiądź się na kulturę" ruszył 10 lipca. Przy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie zagrały wówczas dwa młodzieżowe zespoły: Offbeat i Darmowy Catering. Trzy tygodnie później, kolejny rozkład jazdy rozpoczął się od nauki tańca tradycyjnego w ogrodzie pszczyńskiego starostwa. Tego samego dnia Kapela Fedaków i Kapela Pszczynioki wystąpiły przy Centrum Przesiadkowym w Pszczynie.
- Dotychczasowe koncerty cieszyły się popularnością i jestem przekonana, że nadal tak będzie. Tym razem przesiedliśmy się z energicznych rytmów folkowych na muzykę klasyczną i estradową. Ogrody pszczyńskiego starostwa również są idealnym miejscem na kulturę - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.
Wszystkie wydarzenia w ramach projektu "Przesiądź się na kulturę" są organizowane z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Na bieżąco będziemy przekazywać informacje o kolejnych koncertach.
Organizatorami projektu są: powiat pszczyński oraz Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Dorota Brauntsch - Ceglane domy ziemi pszczyńskiej
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Dorota Brauntsch - Ceglane domy ziemi pszczyńskiej" podaj