Wiadomości
- 9 stycznia 2022
- wyświetleń: 9979
[Historyczne ciekawostki] Tu od XVIII wieku była apteka
W kamienicy przy Rynku 17 od XVIII wieku funkcjonowała apteka.
W źródłach archiwalnych XIX i XX wieku spotykamy kilka nazw apteki: Apteka Miejska, Apteka pod Aniołem, Apteka pod Białym Aniołem i Stara Apteka. Ta ostatnia nazwa chyba najbardziej kojarzy się z tym adresem.
Interes prowadziło tu na przestrzeni wieków bardzo wielu właścicieli i najemców. Zgodnie z zapisami w księdze wieczystej, własność kamienicy w latach 1828 - 1922 zmieniła się aż 15 razy. Pierwszym aptekarzem wymienionym w dokumentach z 1769 roku, był Christoph Pedell. Jego córka również poślubiła aptekarza - Benamina Zachera, który został później kolejnym właścicielem budynku. W aktach pszczyńskiego ratusza, w wykazie aptek z 1819 roku widnieje Apteka Miejska powadzona od 1816 roku przez syna Beniamina - Ernsa Zachera - wówczas 26-letniego. Był on wyznania ewangelickiego.
Książęcy kronikarz w grudniu 1835 roku podawał, że książę Ludwik Anhalt Kothen wydał zarządzenie, zgodnie z którym lekarstwa dla poddanych będą odtąd pobierane jedynie w aptece Zachera. W latach 40. XIX wieku uległo to zmianie - w roku 1841 i 1842 zakupów lekarstw dokonywano na przemian u Zahera i w Aptece pod Murzynem przy ul. Piastowskiej.
W listopadzie 1845 roku aptekę zakupił Adolf Schoefinius z Jaworza. Zmarł w 1856 roku. W połowie lat 50. XIX wieku pojawił się w Pszczynie kolejny aptekarz - Paul Lange.
Z dokumentów można wyczytać, że na przełomie wieku XIX i XX aptekę prowadził tu Eugen Schindler. wyznania mojżeszowego. Następnie interes przejął Eugen Friedlander - również Żyd. Zatrudniał on zarówno zawodowych aptekarzy, jak i praktykantów.
W okresie międzywojennym właścicielem był Wacław Długaj urodzony w Woźnikach. Żonaty był z pszczynianką. W latach 30 podwyższył kamienicę o drugie piętro oraz rozbudował część mieszkalną na podwórzu. Mieszkania wynajmowało tutaj kilku lokatorów. Z zachowanej dokumentacji podatkowej z lat 30. wynika, że obroty apteki Długaja były o blisko 30 proc. niższe od obrotów apteki przy ul. Piastowskiej.
Po II wojnie światowej aż do roku 2010 w budynku tym stale mieściła się apteka. Potem urządzono w nim lokalne gastronomiczne. Dziś działają na parterze kamienicy Delikatesy Książęce oraz salon Orange. Obecnie obiekt jest wystawiony na sprzedaż.
Archiwalne zdjęcia apteki przy Rynku - m.in. z czasów PRL oraz lat 90. znajdą Państwo w serwisie fotopolska.eu.
Artykuł został napisany na podstawie książki "Z dziejów pszczyńskich kamienic i ich mieszkańców. 1748 - 1939" pod red. Joanny Strońskiej-Przybyły, Joanny Szczepańczyk i Małgorzaty Tomczykiewicz.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Historyczne ciekawostki
Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj