![pless intermedia - portale](https://img.pless.pl/ib/c3b10b330fd4320c86ff8b1d8d388c12/7/2024/06/pless_intermedia_portale_b1be.png)
Wiadomości
- 2 lutego 2025
- wyświetleń: 28158
Wilki w pszczyńskich lasach. Nadleśnictwo potwierdza obecność drapieżników
W ubiegłym tygodniu w mediach społecznościowych pojawiły się posty ze zdjęciami i filmami, mogącymi świadczyć o obecności wilków w okolicznych lasach. Nadleśnictwo Kobiór potwierdza obecność tych drapieżników na swoim terenie, gdzie leśnicy zaobserwowali w ostatnim czasie pojedyncze osobniki. Wobec tego wyjaśniamy, jak zachować się w lesie, jeśli znajdziemy się w pobliżu wilka i na ile taka sytuacja jest w ogóle prawdopodobna.
![wilki w lasach pszczyńskich](https://img.pless.pl/ib/02c3043a42569403f48d10b56deb9f6e/9/2025/01/wilki_w_lasach_pszczynskich_3a22.jpg)
Wilki przebywają najczęściej w odludnych, a jednocześnie bogatych w zwierzynę miejscach. W Polsce bytują głównie na terenie Karpat i na wschodzie kraju, jednak w praktyce zamieszkują wszystkie duże kompleksy leśne. W ostatnich latach dodatkowo coraz częściej czytamy doniesienia z całej Polski, że wilki były widziane na obszarach leśnych, na których jak dotąd nie występowały. Jak się okazuje również lasy pszczyńskie przypadły im do gustu.
W ubiegłym tygodniu na jednej z pszczyńskich grup facebookowych pojawiło się nagranie użytkowniczki, na którym uchwyciła zaobserwowane z oddali wilki, napotkane w okolicach Kobióra. Inna użytkowniczka udostępniła wówczas zdjęcia zagryzionej sarny z okolic Dokawy w Studzienicach, stwierdzając, że to kolejny dowód na obecność wilków w pobliżu.
Leśnicy potwierdzają, że wilki pojawiły się na terenie Nadleśnictwa Kobiór. Pracownicy terenowi Nadleśnictwa napotkali na kilka pojedynczych osobników. - Na razie są to przypadki sporadyczne, aczkolwiek mając na uwadze dynamiczny rozwój populacji wilka w południowej Polsce z pewnością przypadki te będą zdarzać się częściej. Również obserwowane w ostatnim czasie nietypowe zachowanie zwierzyny płowej wskazuje na obecność tego drapieżnika. Rosnąca liczebność populacji wilków wymusza na nich konieczność poszukiwania nowych terytoriów życiowych zapewniających źródło pożywienia i miejsce bytowania. Wilki migrują na teren naszego Nadleśnictwa głównie z obszarów górskich, gdzie spotykane są znacznie częściej. Nie stwierdziliśmy dotychczas stałej obecności całej watahy - informuje Marek Białoń, rzecznik prasowy i p.o. zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Kobiór.
W odpowiedzi na pytania redakcji, Marek Białoń dodaje, że choć płaskie tereny Nadleśnictwa Kobiór obfitują w zwierzynę płową, to jednak są zdecydowanie mniej atrakcyjne dla wilków w porównaniu do lasów górskich. Decyduje o tym gęsta sieć dobrze utrzymanych dróg leśnych, z których chętnie korzystają piesi i rowerzyści. A jak wiadomo, wilki nie lubią towarzystwa człowieka, preferują tereny dzikie i bardziej ustronne.
![wilki w lasach pszczyńskich](https://img.pless.pl/ib/05e39896f44fded876ab94f02d201a86/9/2025/01/wilki_w_lasach_pszczynskich_f4e3.png)
Naturalny dla wilka, jak zresztą dla wszystkich dzikich zwierząt, jest strach przed człowiekiem. Nie będzie on więc dążył do spotkania z nim. Jeśli jednak do takiego przypadkowego spotkania dojdzie, powinniśmy zachować spokój i bez pośpiechu się wycofać. Marek Białoń przestrzega też przed lekkomyślnym zachowaniem, które może skończyć się tragicznie. - Nie należy zbliżać się do zwierzęcia, nie wolno próbować go karmić czy robić selfie. Nie powinno się również reagować ucieczką, bo uciekający szybko człowiek przypomina wilkowi zwierzynę, na którą poluje. Najlepiej zatrzymać się, a następnie powoli oddalać się, idąc tyłem i zachowywać kontakt wzrokowy. Warto przy tym również wydawać głośne dźwięki, klaskać w dłonie. Niepokojące może być zdarzenie, kiedy wilk widząc człowieka nie ucieka. Może być to sygnał, że jest chory. W takim wypadku o zaistniałej sytuacji należy poinformować osobę zajmującą się sytuacjami kryzysowymi w urzędzie gminy lub miejscowego lekarza weterynarii - wyjaśnia rzecznik Nadleśnictwa.
Warto również podkreślić, że w miejscach przebywania wilków nie powinny znajdować się dzieci bez opieki dorosłych. Uważać powinniśmy też na nasze psy, zwłaszcza jeśli mieszkamy w pobliżu lasu, w którym przebywają wilki. W takich okolicznościach pies może przebywać poza domem (w ogrodzie) tylko w ciągu dnia. Leśnik zaleca, aby przed zachodem słońca psa zabrać do domu lub umieścić w dobrze zabezpieczonym kojcu. Z kolei spacerując z psem po lesie, należy bezwzględnie prowadzić go na smyczy. Zdarzają się, owszem, ataki wilków na psy, jednak rzadkością są tego typu sytuacje, gdy pies jest prowadzony na uwięzi.
Ponadto obowiązek prowadzenia czworonoga na smyczy w terenie leśnym wynika bezpośrednio z ustawy o lasach. - Każdy, nawet najmniejszy pies kanapowy, zachowuje w sobie pierwotny instynkt drapieżnika. W sytuacji spotkania dzikiego zwierzęcia, np. sarny czy zająca, odkrywa w sobie gen łowcy i zaczyna gonić ofiarę, zakłócając jej spokój, a nawet powodując jej śmierć poprzez stres czy przez zagryzienie. Wielokrotnie miałem okazję obserwować psy puszczane przez właścicieli luzem zachowujące się w ten sposób po wyczuciu dzikich zwierząt - mówi Marek Białoń. Przy okazji warto dodać, że wspomniane już zdjęcie przedstawiające rozszarpaną sarnę, niekoniecznie musi wskazywać na atak wilka. Można jedynie z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że sarnę zaatakował wilk lub pies. Jak dowiadujemy się od leśnika, psy wałęsające się po terenach leśnych polują na dziką zwierzynę, w tym głównie na sarny, co przyczynia się do zwiększenia śmiertelności tych zwierząt.
Wiadomość o obecności wilków w pobliskich lasach wywołała w mediach społecznościowych wiele emocjonalnych komentarzy. Przy czym część użytkowników starała się je równoważyć, przypominając pozostałym, że obecność wilka w lesie nie jest niczym nadzwyczajnym. My z kolei przypominamy, że wilki są w Polsce objęte ochroną gatunkową. - Nie wolno na nie polować, a zgodnie z ustawą o ochronie przyrody odstrzały wydawane są przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska jedynie na osobniki stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi lub powodujących istotne szkody w inwentarzu żywym - dookreśla rzecznik Nadleśnictwa Kobiór.
Zobacz także
![Czy mogę wjechać samochodem do lasu? las, jeep,](https://img.pless.pl/ib/857ccf3b5ddb0f340db2cfb9f7c19245/7/2025/01/czy_moge_wjechac_samochodem_do_lasu_las_jeep_4c86.jpeg)
[WIDEO] Leśne drogi - wjeżdżać, czy nie?
![Wyrzucone resztki ryb w lesie na Branicy w Suszcu](https://img.pless.pl/ib/88877b330a4aadfa09ab11c0f23e56dc/7/0/285/921/763/2024/12/wyrzucone_resztki_ryb_w_lesie_na_branicy_w_suszcu_d398.jpg)
Wyrzucone resztki ryb w lesie na Branicy w Suszcu
![Żubry w Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach](https://img.pless.pl/ib/d45f4cecf0a4f94981135c89bdf5526b/7/2024/10/zubry_w_osrodku_hodowli_zubrow_i_edukacji_lesnej_w_jankowicach_e061.jpg)
Śledztwo w sprawie zagrody dla żubrów w gminie Racibórz. Trafiły do niej zwierzęta z Jankowic
![Rykowisko w pszczyńskich lasach](https://img.pless.pl/ib/b3194994d5d061f7aa4678c768732824/7/2024/09/rykowisko_w_pszczynskich_lasach_ff9f.jpg)
[WIDEO] "Koncert tenorów". Rykowisko w pszczyńskich lasach
![Przedstawiciele gmin, powiatu i Nadleśnictwa Kobiór rozmawiają o konieczności przeprowadzenia inwentaryzacji, odnow](https://img.pless.pl/ib/1514d193e767124627597d4941ee13b2/7/2024/09/przedstawiciele_gmin_powiatu_i_nadlesnictwa_kobior_rozmawiaja_o_koniecznosci_przeprowadzenia_inwentaryzacji_odnow_b6d7.jpeg)
Chcą odnowić oznakowanie szlaków rowerowych w lasach
![Żubry w lasach pszczyńskich](https://img.pless.pl/ib/03487ef570073abf40fe3ccd443742d8/7/2024/12/zubry_w_lasach_pszczynskich_b0da.jpg)
160 lat hodowli żubrów: Pszczyna gospodarzem Międzynarodowej Konferencji Naukowej
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.