Edukacja
- 8 października 2024
- wyświetleń: 826
Dyrektor pszczyńskiego ośrodka wychowawczego i wykładowcy UŚ na konferencji w Bratysławie
Dzięki współpracy świata nauki i wspólnym działaniom na rzecz poszukiwania innowacyjnych rozwiązań oraz zaangażowaniu w proces resocjalizacji mgr Maciej Paź - Dyrektor Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Pszczynie Łące wraz z dr Łukaszem Kwadransem - Profesorem Uniwersytetu Śląskiego, pracownikiem Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie oraz dr Iloną Fajfer-Kruczek - także reprezentującą Uniwersytet Śląski, zostali zaproszeni jako przedstawiciele z Polski na 13. doroczną międzynarodową konferencję KRIZOVATKY XIII w Bratysławie pt. "LABIRYNT - DROGA DO ZMIANY".
Wydarzenie, zorganizowane przez Diagnostické centrum Bratislava we współpracy z Univerzita Pardubice (Uniwersytetem w Pardubicach), skierowane było do ekspertów związanych z placówkami oświatowymi, ośrodkami kształcenia specjalnego oraz organizacjami pozarządowymi.
Głównym celem konferencji była wymiana praktycznych i naukowych doświadczeń, szczególnie w obszarze wsparcia dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania, a także odpowiedzi na aktualne wyzwania związane z reedukacją.
W swojej prelekcji Dyrektor mgr Maciej Paź poruszył temat "Ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, jej zmiany oraz systemu wychowawczego i oferty resocjalizacyjnej OOW w Pszczynie Łące", omawiając kluczowe zmiany w polskim systemie prawnym, które mają na celu lepsze dopasowanie programów resocjalizacyjnych do współczesnych potrzeb dzieci i rodzin z deficytami socjalnymi. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie wspierania małoletnich poprzez uważne słuchanie ich głosów oraz okazywanie serca, szacunku i empatii, co jest niezbędne do budowania skutecznych relacji i zapewnienia im odpowiedniego wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych.
Tematem prelekcji dr Łukasza Kwadransa było "Wsparcie i pomoc oraz ochrona małoletnich dzieci i młodzieży w pracy kuratora sądowego (probacja)", gdzie poruszył istotny aspekt pracy kuratorów sądowych, szczególnie w kontekście ochrony i wsparcia dzieci oraz młodzieży. Probacja, jako alternatywa wobec izolacyjnych kar, takich jak więzienie czy poprawczak, odgrywa kluczową rolę w procesie resocjalizacji nieletnich.
Dr Ilona Fajfer-Kruczek w swojej prelekcji pt.: "Uczeń niedostosowany społecznie w polskim systemie oświaty - diagnoza, procedury, pomoc" - podkreśliła potrzebę diagnozowania oraz wsparcia uczniów niedostosowanych społecznie, zwracając uwagę na rolę empatii i uważności w pracy z młodzieżą. Zwróciła uwagę również na badania wskazujące na rosnącą skalę problemów wychowawczych i behawioralnych zgłaszanych w szkołach podstawowych".
Obok naszych polskich przedstawicieli w konferencji wzięli udział inni wybitni eksperci między innymi:
- prof. dr Karel Rýdl,
- Prof. dr Vladimír Labáth,
- dr Jaroslava Bernáthová,
- dr Petr Fabián,
- dr Marcela Ehlová,
- dr Alena Kopányiová,
- dr Viera Hudečkowá,
- dr Kamila Brániková,
- dr Jan Svoboda,
- dr Zdeněk Čermák,
- dr Dušana Bieleszová,
- dr Martin Kuruc,
- dr Hana Smitková,
- dr Alena Kopányiová,
- dr Robert Tomšik,
- mgr Branislav Ladický,
- mgr Judita Malík,
- mgr Miroslav Šmilňak,
- mgr Lucie Hájková,
- mgr Vladimír Hambálek,
- mgr Jiří Albrecht,
- mgr Viera Gálová,
- mgr Marek Roháček,
- mgr Janette Motlová,
- inż. Andrea Hrdá,
- inż. Juliana Sopušsková,
- inż. Michal Ágh,
- inż Mária Boťanská.
Prelegenci podejmowali równie istotne kwestie związane ze specyfiką pracy z dziećmi, mediacją rówieśniczą, wsparciem psychologicznym młodzieży oraz technikami narracji wspierającymi rozwój emocjonalny i społeczny młodych ludzi. Istotnym tematem była również problematyka "niesłyszanych krzyków" nastolatków i nieodpowiednich interwencji instytucjonalnych.
Konferencja poświęcona problematyce dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania, miała na celu wymianę doświadczeń oraz znalezienie nowych rozwiązań w dziedzinie resocjalizacji i reedukacji.
Współpraca specjalistow z Uniwersytetu Śląskiego z Dyrektorem Okręgowego Ośrodka Wychowawczego Maciejem Paź, znacznie przyczynia się do ewolucji resocjalizacji oraz zyskuje nowy wymiar, który skupia się na wspieraniu nieletnich, poprzez uważne wsłuchiwanie się na ich potrzeby, umożliwiając lepsze dostosowanie programów i pomocy do potrzeb oraz wyzwań, z jakimi zmagają się rodziny z deficytami socjalnymi.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.